NAACP Image Awards Announces First Round Of Winners During The Non-Televised Dinner

WRAP BATTLE - Wrappers De-Light - Wrappers try to creatively incorporate lights into their holiday designs. Some Wrappers' gifts light up the judges' eyes with wonder, while other packages move the judges to tears. Featuring guest judges Candy Spelling and Diggy Simmons.  This episode of "Wrap Battle" airs on Monday, December 9 at 9:00p.m. ET/PT on Freeform. (Christopher Willard/Freeform via Getty Images)
SHERYL UNDERWOOD

NAACP Image Awards Announces First Round Of Winners During The Non-Televised Dinner

The 51st edition of the Image Awards airs tonight at 8 pm EST on BET.

Published February 22, 2020

Written by BET Staff

On Friday (February 21), the NAACP celebrated the achievements of the first round of 51st NAACP Image Awards winners during a special non-televised dinner ceremony at the Dolby Ballroom in Hollywood, California. The dinner, hosted by Sheryl Underwood, included two new award categories:  Youth Activist of the Year which was awarded to Australyah Coleman and Activist of the Year which was awarded to Teresa Haley.

The star-studded event included appearances from Adrienne Banfield-Norris, Adrienne Houghton, Amanda Seales, Asante Blackk, Bianca Lawson, Bebe Winans, Chloe Bailey, Deon Cole, Diggy Simmons, Elaine Welteroth, Forest Whitaker, Loretta Devine, Marsai Martin, Niecy Nash, Tamron Hall, Tichina Arnold, and more.

During the dinner, Derrick Johnson, NAACP President and CEO, welcomed the audience with an impactful speech addressing the importance of the NAACP Image Awards saying “In a time where so many entities are trying to suppress our voice, the Image Awards are an opportunity to put a spotlight on Black excellence and let our voice be heard.”

This illustrious event preludes the special live broadcast of the 51st NAACP Image Awards which will air live on BET tomorrow Saturday, February 22, 2020 at 8 p.m.EST from the Pasadena Civic Center Auditorium.

Below is a full list of winners announced during the 51st NAACP Image Awards non-televised dinner: 

TELEVISION CATEGORIES

Outstanding Comedy Series

“black-ish” (ABC)

Outstanding Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Deon Cole – “black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Marsai Martin – “black-ish” (ABC)

Outstanding Drama Series

“Greenleaf” (OWN)

Outstanding Actor in a Drama Series

Omari Hardwick – “Power” (Starz)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Harold Perrineau – “Claws” (TNT)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

When They See Us (Netflix)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Niecy Nash – “When They See Us” (Netflix)

Outstanding News/Information (Series or Special)

“Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series

“Red Table Talk” (Facebook Watch)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series/Game Show

“Rhythm + Flow” (Netflix) 

Outstanding Variety (Series or Special)

“Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)

Outstanding Children’s Program

“Family Reunion” (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)

Marsai Martin – “black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

Jada Pinkett Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Steve Harvey – “Celebrity Family Feud” (ABC)

Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

Kelly Rowland – “American Soul” (BET Networks)

 

RECORDING CATEGORIES

Outstanding Album

“Homecoming: The Live Album” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)

Outstanding New Artist

Lil Nas X (Columbia Records)

Outstanding Male Artist

Bruno Mars (Atlantic Records)

Outstanding Female Artist 

Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)

Outstanding Song – Traditional

“SPIRIT” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)

Outstanding Song – Contemporary

“Before I Let Go” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

“Brown Skin Girl” – Blue Ivy, SAINt JHN, Beyoncé & WizKiD (Parkwood

Entertainment/Columbia Records)

Outstanding Jazz Album

“Love & Liberation” – Jazzmeia Horn (Concord Jazz)

Outstanding Gospel/Christian Song (Traditional or Contemporary)

“Love Theory” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul Records/RCA Records)

Outstanding Music Video/Visual Album

“Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

“The Lion King: The Gift” – Beyoncé w/Various Artists (Parkwood Entertainment/Columbia

Records)

 

LITERATURE CATEGORIES

Outstanding Literary Work – Fiction 

“The Revisioners” – Margaret Wilkerson Sexton (Counter Point Press)

Outstanding Literary Work – Nonfiction 

“The Source of Self-Regard: Selected Essays, Speeches, and Meditations” – Toni Morrison

(Alfred A. Knopf)

Outstanding Literary Work – Debut Author 

“I Am Dance: Words and Images of the Black Dancer” – Hal Banfield (Author), Javier Vasquez (Illustrator), (Literary Revolutionary)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography 

“More Than Enough: Claiming Space for Who You Are (No Matter What They Say)” – Elaine Welteroth (Viking Press)

Outstanding Literary Work – Instructional

“Your Next Level Life: 7 Rules of Power, Confidence, And Opportunity For Black Women In America” – Karen Arrington (Author), Joanna Price (Illustrator), Sheryl Taylor (Forward) (Mango Publishing)

Outstanding Literary Work – Poetry 

“Felon: Poems” – Reginald Dwayne Betts (W.W. Norton Company)

Outstanding Literary Work – Children

“Sulwe” – Lupita Nyong’o (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Simon & Schuster, BFYR)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens 

“Around Harvard Square” – C.J. Farley (Akashic Books)

 

MOTION PICTURE CATEGORIES

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

“Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture 

“Dolemite is My Name” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

James Earl Jones – “The Lion King” (Walt Disney Studios)

 

DOCUMENTARY CATEGORIES

Outstanding Documentary (Film)

 “Toni Morrison: The Pieces I Am” (Magnolia Pictures)

Outstanding Documentary (Television – Series or Special)

“Hitsville: The Making of Motown” (Showtime)

 

WRITING CATEGORIES

Outstanding Writing in a Comedy Series 

Cord Jefferson – “The Good Place” – Tinker, Tailor, Demon, Spy (NBC)

Outstanding Writing in a Drama Series 

Nichelle Tramble Spellman – “Truth Be Told” – Monster (Apple TV+)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

Suzan-Lori Parks – “Native Son” (HBO)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)  

Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)

 

DIRECTING CATEGORIES

Outstanding Directing in a Comedy Series

Anya Adams – “GLOW” – Outward Bound (Netflix)

Outstanding Directing in a Drama Series

Curtis “50 Cent” Jackson – “Power” – Forgot About Dre (STARZ)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)

Rashid Johnson – “Native Son (HBO)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film) 

Chiwetel Ejiofor – “The Boy Who Harnessed The Wind”

Photo: Willard/Freeform via Getty Images

COMMENTS

Latest in celebs